Big Data Pazarlama Profesyonellerini Neden Küçük Düşünmeye İtiyor?
Aramak için Enter tuşuna basın...
Blog / 11 Nis 2017
Big Data Pazarlama Profesyonellerini Neden Daha Küçük Düşünmeye İtiyor?

Bugünlerde, Big Data’nın tanımında bile, zaman zaman görüş ayrılıkları olduğu tartışılıyor. Hatta bu tanım Google için farklı, Forbes için farklı ve Webopedia için de farklı olabiliyor. Fakat her farklı tanımda birleşilen ortak fikir şu ki; pazarlamacılar inovatif teknikler geliştirebilmek, yeni iç görüler yakalayabilmek için analiz edebilecekleri bu büyük veriye ihtiyaç duyuyorlar.

İtirazlar Neler?

Big Data’nın önemi tartışılmaz olsa da, eski yöntemleri tekrar etmekten başka bir şey olmadığı şeklinde konuya itiraz edenler de var. Tüm bu tartışmalardan çıkan sonuç ise “küçük düşünmek” gerektiği. Peki büyük düşünmek varken neden küçük düşünelim? İşte yanıtı!

• Eğer büyük veriden elde ettiğiniz datanın gerçekten etkili olmasını istiyorsanız, her bireyin, kişisel tercihlerini anlamalısınız. Kolektif davranış, tutarlılığınız için tabii ki gerekli; ama gelecek adına hedeflerinizi tutturmak için bireyin davranışlarını analiz etmeniz gerekiyor.
• İpuçları üzerinden ilerleyin! Big Data’yı, gerçeğin ta kendisi olarak düşünmek, pazarlamacıları hataya sürükleyebiliyor. Bunun yerine, verileri birer yol gösterici ipucu olarak görmeliyiz. İpucundan kastedilen, insanlar neler yapıyor, ne düşünüyorlar? Nasıl hissediyorlar? İşte Big Data’yı, bu sorulara cevap ararken kullanabiliriz. Değişen trendleri, yeni etki alanlarını keşfetmek için kullanabiliriz. Medya profesyonelleri neyin peşinde? Mesajlarını iletirken hangi yeni yöntemleri kullanıyorlar? Düşüncelerini neler değiştiriyor?
Tabii, ipuçlarını yakalamakla iş bitmiyor. Tüm bu ipuçları doğru okunmalı, değerlendirmeden geçirilmeli ve anlamlandırmalı.

Değerlendirme aşaması neden hayati derecede önemli?

Big Data konusunda belki de en yanlış düşünce, yaratıcılığa artık gerek kalmadığı. Tam aksine, bu veriler doğru değerlendirildiklerinde yaratıcılığın çizgisini yükseltmek adına markaları zorluyorlar.

Sonuç

O halde, Big Data pazarlama profesyonellerini neden daha küçük düşünmeye itiyor sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz: Geçmişi kaydetmek yerine geleceğe dair hedeflere ulaşabilmek için. Big Data, kümeleşme alanlarını ölçüyor; oysa bireyin tercihlerini ve davranışlarını anlamak zorundayız ve bunun için de küçük düşünmek şart! Big Data bize hazır sonuçlar vermez, onları birer ipucu olarak görmeliyiz.Papillon İstanbul © 2019