Dijital Pazarlamaya Başlamak İstiyorsunuz Ama Nasıl? - Papillon
Aramak için Enter tuşuna basın...
Blog, Genel / 07 Ağu 2015
Dijital Pazarlamaya Başlamak İstiyorsunuz Ama Nasıl?

Facebook, Twitter, Instagram ve benzeri sosyal medya ağlarının, vazgeçilmez dijital pazarlama mecralarımızdan olduğu tartışmasız bir gerçek. Birçok marka yıllar öncesinden internet mecralarında yerini alırken, yer almayan markalar da sosyal medyanın önemini farkedip artık gündemlerine almaya başladı.

Fakat sadece sosyal ağlarda var olmak ne yazık ki yeterli olmuyor. Bu ağlarda markamızı nasıl yönettiğimiz de en az var olmamız kadar önemli. Bu yazımızda iyi bir marka yönetimi için dikkat edilmesi gereken 3 altın kuraldan bahsedeceğim.

1.Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın

Bir ürünü ortaya koyarken nasıl üretimden dağıtıma kadar bütün adımlarda hedef kitlenizi çok iyi tanımamız gerekiyorsa, aynı şekilde dijital pazarlama alanında da hedef kitlenizi çok iyi bilmelisiniz. Meseleye kadın-erkek ayrımı kadar bariz çıkarımlarla yaklaşmaktan ziyade daha detaylıca bir iş çıkarmalısınız. Sonuç olarak bir plaza kadınıyla, ev hanımı olan bir annenin alışkanlıkları ortak değildir. İletişim kurmak istediğiniz kitleyi ne kadar iyi tanırsanız, o kadar kaliteli bir etkileşim sağlarsınız.

2.Mecranın Ruhuna Uygun Hareket Edin

Her ne kadar bahsederken topluca sosyal medya ağları desek de her birinin kendine ait bir jargonu var. Paylaştığınız bir içerik Facebook’ta çok etkileşim alırken Twitter’da hiç almayabilir. Kullandığınız dilden, paylaşım yaptığınız saate kadar farklılık gösterebiliyor sosyal ağlar. Örneğin, bir iletide yalnızca 140 karakter kullanabildiğiniz Twitter için 500 karakterlik bir içerik hazırlarsanız günün sonunda biz nerede yanlış yaptık diye kendinizi sorgularken bulursunuz.

3.Planlı Yol Alın

“Kervan yolda düzülür.” mantığı ne yazık ki sosyal medya yönetimi için geçerli olmuyor. Yola çıkmadan mutlaka bir dijital strateji planınız olmalıdır. Bu hem verimli hem de etkili bir şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır. Ayrıca hesaba katmadığınız bir şey sebebiyle, bir saat içerisinde kendinizi bir  sosyal medya krizin ortasında bulabilirsiniz. Kriz karşısında stratejiniz belli olmazsa yaşayacağınız itibar kaybını toparlamak kolay olmayacaktır.

Kullandığınız görseller markanızın kalite algısını doğrudan etkileyen unsurlardır. Bu sebeple Google’da aratıp karşınıza çıkan ilk görseli almak veya piksellerin neredeyse sayıldığı çözünürlükten sınıfta kalmış görselleri kullanmak gibi hatalar yapmayın. Markanızın renklerini ve kurumsal duruşunu mutlaka göz önünde bulundurun.Papillon İstanbul © 2019