Dijital Proje Yönetirken Dikkat Etmeniz Gerekenler - Papillon
Aramak için Enter tuşuna basın...
Blog, Genel / 14 Ara 2015
Dijital Proje Yönetirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dijitalleşme, büyük bir hızla ve kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Bu değişim özel ve kamu şirketlerinin dijital alanda daha etkin var olmalarını zorunlu hale getiriyor. Dijital teknolojiler, günlük yaşantının vazgeçilmezi olduğu ve hayatın her alanında kullanıldığı bu dönemde bir şirket için sadece sosyal medya hesaplarını açmak ve orada paylaşım yapmak yetmiyor. Şirketlerin, dijital alanda farklılık oluşturmak ve rakiplerden bir adım önde gitmeleri gerekiyor. Bu farklılığı oluşturmanın yolu da dijital projelerin uygulanmasından geçiyor. Geleceğin dijitalde olduğunu gören markalar, bu alan için çok ciddi bütçeler ayırarak, kullanıcılar ile sürekli bağını güçlendirmek ve etkileşim halinde olmak için projeler yapıyorlar. Dijitalde var olup da hedef kitlesi için projeler hayata geçirmeyen markalar ise kullanıcılar ile arasında mesafe girmesine ve karşılıklı iletişimin kopmasına neden oluyor.

Başarılı bir dijital proje yönetimi için ise şu hususlara dikkat etmek gerekiyor:

Paylaşım Zamanı: Dijital projenin başlatılacağı gün ve saat hedef kitlenin en yoğun olduğu zaman olmalıdır. Kullanıcıların dijitalde aktif olmadığı zamanlarda başlatılan bir projede etkileşim oranları ve katılım düşük olacaktır.

Reklam: Dijital projenin daha çok kişiye erişilmesi ve yayılması için reklamın önemi büyüktür. Bundan dolayı projeye uygun hedef kitle oluşturularak ilgili mecralara reklam verilmelidir.

İçerikler: Dijital proje ile ilgili içerikler (yazı, fotoğraf, video vb.) proje süresi boyunca her gün paylaşılarak, projeye katılım teşvik edilmelidir.

İletişim: Dijital bir projede eğer kullanıcılar tam olarak ne yapacaklarını bilemiyorsa o projeye katılmaktan kaçınırlar. Bu nedenle kullanıcıların proje ile ilgili kafalarına takılan her türlü soru cevaplanmalıdır.

Takvim: Dijital projeyi başlatmak, sonlandırmak ve sonuçları açıklamak için bir takvim hazırlanarak, projenin takvime göre yürütülmesi sağlanmalıdır. Bu şekilde projeye katılacak olan kişiler projenin süresini de görmüş olurlar ve projede süresi ile ilgili belirsizlik olmaz.

Bütçe: Proje için ayrılan bütçeyi kullanırken çok dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü doğru zamanda kullanılmayan bütçe, projenin başarıya ulaşmasına katkıda bulunmaz.

Destek: Dijital bir proje farklı kanallar yoluyla desteklenirse yayılımı çok artar. Örneğin; proje ile ilgili bir fenomenin paylaşım yapması veya proje için mailing yapılması.

Takip: Dijital proje devam ettiği süre zarfında, takip altında tutularak, kullanıcılar tarafından anlaşılmayan bir nokta varsa açığa kavuşturulmalıdır.

Ödül: Hedef kitle ve markaya uygun olmayan ödüllerin verilmesi projeye olan ilgiyi azaltır. Bu nedenle hedef kitlenin ilgisini çekecek ödüller verilmelidir.

Hile: Adil bir proje yönetmek için hilelere kesinlikle tolerans gösterilmemeli, hileleri önlemek için gerekli teknik ve yasal tedbirler alınmalıdır.

Kazananların Belirlenmesi: Projenin sonunda kazananlar belirlenirken titiz davranılmalı, projenin kriterlerine uymayan ve hile yapan kişilere ödül verilmemelidir.

Sonlandırma: Dijital projeyi sonlandırırken tüm katılımcılara teşekkür edilmeli ve ödülü kazanan kişiler en kısa zaman belirlenerek, ilan edilmelidir.

Raporlama: Projenin belli bir aşaması tamamlandığında rapor hazırlanmalıdır. Çünkü rapor, projenin güncel durumu hakkında detaylı bilgi sağlar. Ayrıca proje bittikten sonra detay verilerin olduğu genel bir rapor hazırlanarak, alınana sonuçlar gösterilmelidir.

Rasim GürgenPapillon İstanbul © 2019