Facebook Birden Fazla Dilde Paylaşım Aktif - Papillon İstanbul
Aramak için Enter tuşuna basın...
Blog / 21 Tem 2016
Facebook Birden Fazla Dilde Paylaşım Aktif

Dünya üzerinde farklı dilleri konuşan insanları aynı platform üzerinde toplamayı başaran ve yıllardır uluslararası anlamdaki yerini bu anlamda geliştiren Facebook uygulaması, farklı dillerin de bir arada kullanılabilmesine dair uygulamalarını da geliştirmeye devam ediyor.

Yapılan resmi açıklamaya göre, Facebook uygulaması içerisinde artık birden fazla dil ile paylaşım yapılabilecek. Mart 2016 tarihi itibariyle toplamda 1,65 milyar aktif kullanıcıya ulaşam Facebook uygulaması, en çok kullanılan sosyal medya mecralarından birisi haline geldi. Yazılan her iletide sağlanan otomatik çeviri sisteminde, aynı anda 2 ya da 3 dil çevirisi ve cümlelerin düzeltilmesini sağlıyor. Bu özelliğini kullanabilmek de oldukça basit. Facebook dil ayarlarına göz atarak çeviri uygulaması kolaylıkla kullanılabilir.

Çeviri özelliklerine göre Facebook’un dikkat ettiği noktalar arasında, kullanıcıların bulundukları konum ve genellikle hangi dilde ileti paylaştıkları da yer alıyor. Eğer yeterli bir sonuç alınmazsa, yabancı dilde yer alan ileti direkt gösterilecek ve çeviri sekmesi de aktif olacak. İlk olarak toplamda 5 bin Facebook kullanıcısı uygulamayı denemiş ve çok dille paylaştıkları iletiler ile toplamda 70 milyon kadar bir ziyaretçiye ulaşım sağlamışlardır. Bu uygulama sayesinde Facebook tamamen kendi sistemini kullanarak çeviri hizmeti sağlıyor. Eskiden Bing uygulamasının çeviri sisteminden faydalanıyordu.

Artık Google gibi Facebook uygulaması da, kendi sistemini kurmakta, uygulamalarını kendi içerisinde geliştirmektedir. Farklı diler arasında gerçekleştirilen bu etkileşim sayesinde hem Facebook daha fazla kitleye ulaşım sağlayacak hem de kullanıcılar arasında kurulacak iletişimler kolay hale gelecek. Dünya üzerinde birbirleriyle iletişime geçebilen insanlar ile, uluslararası anlamda bir paylaşım ortamının tam anlamıyla sağlanması da gerçekleşecek. Çünkü bu paylaşım ortamı için hemen hemen tüm dillerde iletişimi sağlayabilmek çok önemli. Facebook da bu duyarlılıkla çeviri ve paylaşım uygulamalarını geliştirmeye devam ediyor.

Facebook çeviri uygulamasını ve farklı diller ile ileti paylaşma seçeneğini kullanabilmek için hesap ayarlarından dil seçeneklerini inceleyerek siz de kullanabilirsiniz. Kullanması oldukça kolay olan bu uygulama ile artık her ileti evrensel bir paylaşım niteliği kazanacak. Dünyadaki herkese sanal ortam üzerinden ulaşabilme olanağı sunan Facebook’un da en temel amacı bu özelliğidir.Papillon İstanbul © 2019