Her Marka Sosyal Medyada Yer Almalı mı? - Papillon İstanbul
Aramak için Enter tuşuna basın...
Blog, Genel / 17 Ağu 2015
Her Marka Sosyal Medyada Yer Almalı mı?

Teknolojinin ilerlemesi, televizyona olan ilginin azalıp internet kullanıcılarının artması gibi sebeplerden dolayı sosyal medya oldukça göz önünde. Peki ama her firma her sosyal medya platformunda yer almalı mı?

Marka bilinirliği ve rakiplerden geri kalmamak adına sosyal medyada yer almak artık olmazsa olmazlarımızdan. Kullanıcılar bir markayı merak ettiklerinde web sitesi yerine ilk olarak Facebook sayfasını ziyaret etmeyi tercih ediyorlar. Kullanıcı, aradığı firmayı Facebook’ta göremeyince veya başı boş bırakılmış bir sayfayla karşılaştığında markanın gücü hakkında şüpheye düşüyor. Bu açıdan baktığımızda bir Facebook sayfasına sahip olmak şart diyebiliriz.

Öte yandan bazı şirketlerin hedef kitlesi yine şirketler olabiliyor. Yani B to B olduğu zaman markanın sosyal medyada yer alma ihtiyacı azalıyor. Bu açıdan baktığımızda ise yine de bulunulması gerekir. Olaya sadece hedef kitlem burada değil gözü ile bakmamak gerekir. Sosyal medya aynı zamanda dijital PR için de aktif olarak değerlendirilmesi gereken bir mecradır.

Diğer sosyal medya hesaplarında yer almalı mıyım diye sorarsanız cevabı firmanızın yer aldığı sektöre göre değişir. İşiniz görsellik üzerine kuruluysa, mesela tekstil sektöründeyseniz Instagram ve Pinterest de yer almalısınız. Konumunuzun bilinmesi önemliyse, mesela cafe işletiyorsanız Foursquare, Mekanist gibi sosyal medya kanallarına önem vermeniz gerekir. Bir insan kaynakları firmasının da LinkedIn’de olması oldukça önemli.

Firmanızı en iyi analiz edecek kişi sizsiniz. Hedefleriniz doğrultusunda bir adım geride kalmamak için sosyal medyada bulunmalısınız fakat hangi kanallara yoğunluk vereceğinizi iyi analiz etmelisiniz.Papillon İstanbul © 2019