Sosyal Medyada Değer Oluşturmak - Papillon İstanbul
Aramak için Enter tuşuna basın...
Blog, Genel / 12 Şub 2016
Sosyal Medyada Değer Oluşturmak

Dijital çağın özgür ve özgün çalışma ortamı sosyal medyada markalar için değer oluşturmak her ne kadar kolay gibi algılansa da aslında öyle değil. Tüketici ile iletişimin kolay ve hızlı olduğu bu kanalda, doğru stratejilerle değer oluşturmak mümkünken,  yanlış stratejilerle de sosyal medya kullanıcıları üzerinde olan değerinizi yok etmeniz de mümkün. Yerel pazar kavramının önemini kaybettiği tüm dünyanın tek bir pazar olduğu,  pazarların globalleştiği günümüzde (e-ticaret vs) markaların kimliklerini tanıtmalarının ve potansiyel tüketiciler ile etkili iletişim kurmanın en kolay yolu sosyal medya araçlarıdır.

Kalite, farklılık, hizmet anlayışı bunların hepsini tüketiciye doğru ve hızlı yansıtmak için kullanılabilecek en doğru sosyal medya araçları markanın hedef kitlesine göre seçilmeli ve hesaplar sosyal medya uzmanları tarafından yönetilmelidir.  Sosyal medya uzmanı, sosyal medya kullanıcısını merkeze alır ve onun bakış açısıyla olayları anlamaya çalışır. Sosyal medya kullanıcısı ile sanal ortamda doğrudan iletişime geçmek ve onunla diyalog kurmak kullanıcının sorunlarını doğrudan kullanıcı gözüyle görmeye olanak sağlar.

Başarılı markaları diğer markalardan ayıran en önemli özellik sosyal medya aracılığıyla tüketiciye daha yakın olmaları, iyi bir dinleyici olmaları ve bu durumu etkin bir şekilde uygulamalara dahil etmeleridir.  Müşteriler,  kusursuz ürün ya da hizmeti bir ayrıcalık olarak değil, bir anlayış olarak değerlendirmektedir.

İnternet kullanıcısına sunulan seçeneklerin artması, kullanıcıya daha seçici olma imkanı sağlamıştır. Ürüne ya da hizmete olan hayranlığın artması için duygu unsuru, sosyal medya kullanıcıları ile bağ kurmak ve sosyal medyada değer oluşturmak için önemli kriterlerdir. Markanın sosyal medyada değer oluşturması  için gerekli bu kriterler ise ancak işini seven uzman bir ekiple sağlanabilir.

Ekip sosyal medya da değer yaratmak için marka kimliğine en uygun ağları seçer ve bütün bu ağları istediği sosyal medya hesabında yükselmek için kullanır. İsterseniz şimdi bu ağları kısaca inceleyelim:

Facebook:  Dünya çapında 1.4 milyar üye ile listenin başında yer alan bu ağ ile markalar ve çeşitli elektronik pazarlama siteleri hedef kitlelerine kolaylıkla ulaşabilmektedir.

QQ: İlk Çin de kullanılmaya başlayan QQ şuan İngilizce, Fransızca, Japonca, İspanyolca, Almanca ve Korece olmak üzere altı dilde hizmet vermektedir ve  800 milyondan fazla üyeye sahiptir.

WhatsApp:  WhatsApp dünyada 700 milyon üyesi ile başka bir anlık mesajlaşma odaklı sosyal ağdır. Facebook’un bünyesinde olmasına rağmen ayrı faaliyet göstermektedir.

QZone: Çin de bulunan bu ağ ise 600 milyon üyeye sahip. Çinliler yerel ağları kullanmayı tercih ediyor.

Wechat: Yaklaşık 100 ülkenin telefon numaralarını destekleyen bir sistemdir. Grup sohbetleri için kullanılabilir, ses, görüntü ve mesaj göndermeyi sağlar.

LinkedIn: Yirmi farklı dilde hizmet veren profesyonel iş ağıdır. 350 milyondan fazla üyeye sahip olan bu ağ, doğru adayı işe almak isteyen profesyoneller tarafından kullanılmaktadır.

Skype: Dünya genelinde yaygın kullanılmasına rağmen Türkiye de yaygın kullanılmayan Microsaft’un sistemidir.

Google Plus: Video konferans özelliği sunan bu sistem 300 milyonun üzerinde üyeye sahiptir.

Instagram: Facebook ailesinin bir parçasıdır ve 300 milyonun üzerinde üyeye sahiptir. Fotoğraf ve video kullanımına imkan sağlayan bu ağ özellikle e ticaret siteleri tarafından kullanılmaktadır.

Twitter: 140 karakter mesaj sınırlamasına ve 300 milyon kullanıcıya sahip bir ağdır. Dünya çapında kullanılan bir ağdır özellikle yerel ağları kullanmayı tercih eden Çinliler tarafından da sevilerek kullanılmaktadır.

Viber: Metin ve sesli mesajlaşma özelliği sunan 200 milyondan fazla üyeye sahip 30 dilde kullanılabilen bir ağdır.

Tumblr: 200 milyondan fazla üyeye sahip micro-blog bir sosyal ağdır.

Snapchat: 15 dilde hizmet vermektedir ve 200 milyonun üzerinde kullanıcıya sahiptir. İnternet kullanıcıları fotoğraf video çekebilir ve bunu belirli bir süreliğine paylaşırlar.

LINE: Japonya da en çok kullanılan ağlardan biridir. ID numaranız sayesinde telefon numaranızı da paylaşmak zorunda kalmıyorsunuz. Yazışmalarınızı gizlemek için şifre seçeneği ve telefon rehberinizdeki numaraların sizi bulmasını engellemenizde mümkün. PC de kullanılabilme özelliğine sahip aynı zamanda mesajınızın okunup okunmadığını da belirtiyor.

Sina Weibo: Çin’in popüler sitelerinden biridir. 150 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı ile micro-blogging sosyal ağdır.

VK: Rusya’nın en çok kullanılan sosyal ağı(100 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip), Facebook benzeri bir hizmet sunuyor. Rusların Facebook’u desek yanlış söylemiş olmayız.

Reddit: Digg’e karşılık daha sıcakkanlı ve pratik bookmarking uygulamasıdır. 100 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip olan bu ağda kullanıcıların gönderimleri oylamaya sunulur.

Taringa: Latin Amerika’nın en büyük sosyal ağıdır. İçerik ve bilgi paylaşımına imkan sağlayan bu sisteminde 75 milyondan fazla kullanıcısı vardır.

Telegram:  50 milyon aktif kullanıcıya sahip sekiz dilde hizmet veren bir ağdır.

Foursquare: 12 dilde desteklenen coğrafi konum bildirmek için kullanılan bir sosyal ağdır.

Delicious: Sık kullanılan internet sitesi bağlantılarını depolamak, paylaşmak ve yeni siteleri keşfetmek için kullanılan bir sosyal sık kullanılanlar hizmetidir.

Snapfish: Büyük boyuttaki fotoğraf paylaşmayı sağlayan bir ağdır.

Flickr: Günlük bazda siteye milyonlarca fotoğraf yüklenmektedir. Fotoğraf ve video paylaşımına izin veren bir sosyal ağdır.

Photobucket: Twitter kullanıcıları için varsayılan fotoğraf paylaşım platformudur.

DeviantArt: Sanat vitrini olarak da adlandırılmaktadır. İnternetteki sanat ortamı ve sanatçı topluluğudur. 5 Milyonun üzerinde kullanıcıya sahiptir.

Fotolog: Kullanıcılarının çoğunu Güney Amerikalılar oluşturur ve 200’den fazla ülkede hizmet vermektedir.

Pinterest: Resim imlemeye ve paylaşmaya olanak sağlayan bir ağdır.

Buzznet: Facebook ile entegre bir fotoğraf video paylaşım sitesidir.

Path: 150 arkadaş sınırı olan 20 dilde hizmet veren mobil destekli bir sosyal ağdır.

Last.fm: Londra’da kurulan bir internet radyosu ve kardeş proje Audioscrobbler ile Ağustos 2005’te birleşmiş bir müzik önerme sistemidir.

ReverbNation: Müzisyenlerin eserlerini yayınlamalarına, satmalarına ve promosyon işlerini yönetmelerine yardımcı olan bir sitedir.

Cross.tv: 30 dilde hizmet veren Hindistan’da oldukça yoğun kullanılan yarım milyon üyeye sahip Facebook benzeri sitedir.

Gaia Online: Anime temalı bir sosyal ağdır.

Flixster: Populer bir film eleştiri sitesidir. Film hakkında attığınız tweetleri analiz edip ona göre not verebilir size.

Care2: Tüm büyük uluslararası yardım kuruluşlarına yardım etmenize olanak sağlayan bir sosyal ağdır.

Ravelry: Tığ, iplik, dokuma ile ilgilenenleri bir araya toplayan bir sosyal ağdır.

CouchSurfing:  İnternet üzerinde faaliyet gösteren uluslararası bir misafirperverlik servisidir. Casey Fenton, Daniel Hoffer, Leonardo Bassani da Silveira ve Sebastien Le Tuan tarafından 2004 yılında San Francisco’da kurulmuştur.

Cellufun: Sosyal oyun topluluğudur.

MocoSpace: İngilizce ve İspanyolca dillerinde hizmet veren mobil sosyal oyun ağıdır.

YouTube: En çok kullanılan video paylaşım ağıdır.

Youku: Çin merkezli youtube klonu bir sitedir ve 500 milyon aktif kullanıcıya sahiptir.

FunnyOrDie: Komik video sitesidir.

Tout: 15 saniyelik videoları barındıran bir sosyal ağdır. Micro blog hizmeti de sunmaktadır.

Vine: Twitter’a ait kısa videolar göndermeye olanak sağlayan bir diğer sistemdir.

Viadeo: 7 dilde hizmet vermektedir ve 50 milyon üyeye sahiptir.

Xing: Almanya, Avusturya ve İsviçre de kullanımı yaygın olan bu ağ iş arayan ve iş verenleri buluşturmaktadır.

Yukarıda sıraladığım ağlar gibi daha birçok ağ bulunmaktadır. Önemli olan bütün ağlarda reklamınızın olması değildir. Önemli olan hedef kitlenize uygun ağları seçmektir. Firmanız Çin’de hizmet vermeye başlayacaksa sosyal medya ekibi hemen Çin de kullanılan yerel ve uluslararası ağları seçer. Daha sonra bu ağlar arasından eleme yapar, firmanızın faaliyet gösterdiği alanda kitleleri toplamış ağları etkin kullanmak için stratejiler geliştirir. Sosyal medya da değer oluşturmak ancak bu şekilde mümkün olur.Papillon İstanbul © 2019