Sosyal Medyada Etkili İçerik Oluşturmak İçin 10 Öneri - Papillon
Aramak için Enter tuşuna basın...
Blog, Genel / 27 Oca 2016
Sosyal Medyada Etkili İçerik Oluşturmak İçin 10 Öneri

İçerik, marka ve müşteri arasındaki en önemli araçlardan biridir. Her gün dijital mecralarda; tweet’lerden, videolara, blog yazılarından infografiklere kadar markalar tarafından milyonlarca içerik paylaşılıyor ve bu içerikler kullanıcılar tarafından hızla tüketiliyor. Markalar içeriklerini hedef kitlelere en hızlı şekilde sunmak için adeta zamanla yarışıyorlar. Tabii bir de markalar arası rekabet söz konusu. Bir markanın dijital hesaplarında paylaştığı içeriğe hedef kitlenin verdiği tepki içeriğin ne kadar etkili olduğunu belirler. Etkileşimi çok az olan bir içeriğin etkili olduğunu söyleyemeyiz.

Peki bir markanın etkili içerikler oluşturmak için ne yapması gerekiyor? Ya da nelerden kaçınması gerekiyor? Bu yazımda dijital mecralarda etkili içerik oluşturmak için bir markanın neler yapması gerektiğini 10 madde ile açıklayacağım:

1. Popüler Konularda İçerikler Oluşturulmalı: Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte günümüzde yediden yetmişe artık herkes gündemi takip etmektedir. Bu nedenle markalar,  hedef kitleleri için popüler içerikler oluşturarak paylaşım yapmalıdır. Popüler konularda içerik oluşturan bir marka rakiplerinin bir adım önüne geçer ve hedef kitlesinin takdirini kazanır.

2. İçerikler Duygusal Olmalı: Üretilecek içeriklerde duygu olmalıdır. Sürekli olmasa da uygun görülen bazı zamanlarda hedef kitlenin duygularına temas edilmelidir. Duygusal içerik paylaşan bir marka, hedef kitlesi ile duygusal bir bağ da kurmuş olur.

3. Eğlenceli İçerikler Oluşturulmalı: Hedef kitleye klasik içerikler dışında, onları eğlendirecek ve gülümsetecek içerikler oluşturulmalıdır. Özellikle doğru bir zamanda paylaşılan eğlenceli içeriklerin kullanıcılar tarafından beğenme olasılığı hayli yüksek. Fakat gündemin uygun olmadığı bir zamanda (yas günlerinde) eğlenceli içerik paylaşımı yapmak hem tepkiye neden olur hem de marka güvenirliğine gölge düşürür.

4. İçerikler Bilgilendirici Olmalı: Hedef kitleyi doğru analiz ederek, onların ilgisini çekebilecek konularda bilgilendirici içerikler paylaşılmalıdır. Bu tarz içeriklerde kaynak çok önemlidir. Çünkü internette yüzbinlerce kaynağı belli olmayan bilgi var. Kullanıcıları yanlış bilgilendirmemek için güvenilir kaynaklardan bilgiler alınmalıdır.

5. İçeriklerde Soru Bulunmalı: Hedef kitle ile marka arasında etkileşimi artırmak için marka sorular sormalıdır. Markanın hedef kitlesine soracağı sorular, hedef kitlenin dikkatini çeken ve onları ilgilendiren konularda olmalıdır. Aksi halde markanın soracağı soru etkileşim almaz.

6. İçeriklerde Samimi Bir Dil Kullanılmalı: Marka, içeriklerinde hedef kitlesiyle samimi bir dil kullanarak hitap etmelidir. Markanın kullanacağı samimi dil hedef kitlenin de markaya samimi yaklaşmasını sağlar.

7. İçeriklerde Rakam Kullanılmalı: İçeriklerde kullanılan istatistik rakamları kullanıcıların dikkatini çeker. Bundan dolayı hedef kitleyi rahatsız etmeyecek şekilde bazen istatistikler paylaşılabilir.

8. İçerik Kısa Ve Öz Olmalı: İçerik oluşturulurken, anlatılmak istenen durum kısa ve öz bir şekilde yazılmalıdır. Sosyal medyada uzun içerikler (uzun bir metin veya uzun süreli bir video) kullanıcılar tarafından pek ilgi görmez. Çünkü kullanıcılar her gün sosyal medyada binlerce içerik ile karşılaşıyorlar. Kullanıcıların, bunların hepsini okuması ya da izlemesinin mümkün olmadığını düşünürsek, bir markanın paylaşacağı içeriklerin kısa olmasının daha isabetli olacaktır.

9. Mesleki Terimler Çok Sık Kullanılmamalı: İçeriklerde mesleki terimler ve jargonlar çok sık kullanılmamalıdır. Markanın içeriklerinde çok sık mesleki terim ya da teknik bilgi kullanması, hedef kitlesi arasından mesafe koymasına neden olur. Bunun için marka mümkün oldukça mesleki terimler ve jargonların kullanımdan kaçınmalıdır.

10. Yazı Ve İmla Kurallarına Dikkat Edilmeli: İçeriklerde yazım yanlışı ve imla kuralları çok önemlidir. Yazı ve imla kurallarına uyulmayan içerikler, markanın kurumsallığına gölge düşürür. Hedef kitleye sunulan içeriğin net anlaşılması için markanın yazı ve imla kurallarına dikkat etmesi gerekiyor.

Rasim GürgenPapillon İstanbul © 2019