Sosyal Medyada Reklam ve Avantajları - Papillon İstanbul
Aramak için Enter tuşuna basın...
Blog, Genel / 28 Ara 2015
Sosyal Medyada Reklam ve Avantajları

İnternet kullanımının artmasına bağlı olarak sosyal medya ağları markalar ve müşterileri için bir buluşma platformuna dönüştü. Sosyal medya, çok hızlı bir şekilde gelişerek ve iletişim biçimini tamamen değiştirerek, geleneksel medyanın pabucunun dama atılmasına neden oldu. Yaşanan bu gelişmeler, markaların pazarlama stratejilerinin değiştirmesini ve bu yeni alan için bütçeler ayırmasını zorunlu hale getirdi. Markaların bu alan için önemli bütçeler ayırmaya başlaması sosyal ağları reklam modellerini geliştirmeye teşvik etti. Internet sitesi tıklama, uygulama indirme, sepete ekleme, sayfa beğenme, video görüntüleme elde etme sosyal medyada kullanılan reklam modellerinden sadece bir kaçı. Bir markanın hedef kitlesine doğru bir yoldan ulaşabilmesi için uygun reklam modeli ile reklam vermesi gerekiyor. Örneğin; Facebook’ta tanıtım videosunu yaymak isteyen bir markanın gönderiyi öne çıkarma reklam modelinin yerine video görüntülemeleri elde etme reklam modelini kullanarak, hedef kitlesine erişmelidir.

Sosyal medyada verilen reklamların markalara artısı çok. Marka, yeni çıkarmış olduğu bir ürünü sosyal medya reklamları sayesinde milyonlarca kişiye lansmanını yapabilir. Bir kampanyayı ya da projeyi milyonlarca kişiye gösterebilir. Yeni müşteriler kazanır ve rakiplerinin bir adım önünde olur. Sosyal medya reklamlarının avantajlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Düşük Maliyetli Olması: Reklamların düşük maliyetli olması sebebi ile küçük bir bütçe ile yüzbinlerce kişiye erişilebiliyor. Özellikle yüksek maliyet nedeniyle televizyon reklamı veremeyen küçük ölçekli markalar sosyal medya reklamları ile yüzbinlerce kişiye erişebiliyor.

Ölçülebilir Olması: Televizyon, gazete, radyo ve dergi reklamlarının net olarak kaç kişiye erişildiğini tespit etmek pek mümkün olmuyor. Fakat sosyal medyada verilen bir reklamın kaç kişiye erişildiğini, kaç kişinin tıkladığını, kaç kişinin görüntülediği ölçülebiliyor.

Hızlı Olması: Sosyal medyada reklamlar saatlik, günlük, haftalık ve aylık olarak verilebiliyor. Örneğin; bir marka yarın yapacağı kampanyası için bugünden reklam verip, kampanya başlamadan kısa bir süre içerisinde on binlerce kişiye erişebilir.

Kontrol Altında Olması:  Sosyal medyada reklamın; başlatılması, durdurulması ve zamanlanması manuel olarak yapılabiliyor. Reklam başladıktan sonra reklamın hedef kitlesi ve içeriği (metin, görsel, video, ) değiştirilebiliyor.

Kolay Erişim: Dünyada milyarlarca, ülkemizde ise milyonlarca sosyal medya kullanıcısı var. Bir markanın milyonlarca kullanıcıya sosyal medya reklamları ile erişmesi bir tık kadar kolay.

Demografik Hedefleme:  Reklamın doğru hedef kitleye erişebilmesi için; kullanıcıların yaş, cinsiyet, medeni hali, eğitim durumu vs. gibi demografik kriterlere göre hedefleme yapılabiliyor.

Lokasyon Hedefleme: Sosyal medya reklamlarının en önemli avantajlarından biri de reklamın verileceği lokasyonun seçilebiliyor olması. Reklamın verileceği ülke, şehir, ilçe seçilebiliyor.

Rasim GürgenPapillon İstanbul © 2019