Sosyal Medya'da Trollenmek - Papillon İstanbul
Aramak için Enter tuşuna basın...
Blog, Genel / 07 Ara 2015
Sosyal Medya’da Trollenmek

Son zamanlarda en çok duyduğumuz kelimelerden biri de troll/troll’lemek. Peki nedir bu troll/troll’lemek, gelin önce ona bakalım.

Troll, aslında İskandinavya sözlü kültüründe dev ya da cüce olarak resmedilen ve mağaralarda yaşayan çirkin bir yaratıktır. Korcan Cinemre’nin katıldığı bir çok yarışmada herkesi trollediğini görüyoruz, son olarak izdivaç programını trollemesiyle sosyal ağlarda bu kelime tekrar gündeme geldi.
İşin açıkcası trolün kesin bir tanımını yapmak kolay değildir. Bir tanıma göre; sosyal medya ortamında dikkati bir yere çekip, herkesi oraya toplamak anlamına geliyor. Başka bir tanıma göre ise bunu yapanların amacı takipçi arttırmak.
Bence, troll ortalığı karıştıran ortalığı bulandıran kişilere deniyor. Hani sen ortaya bırakırsın lafı sonra kenara geçer seyredersin insanların bu konuda neler yapacağını. İşte öyle bir şey.

Boşuna dememişler “Bir deli kuyuya bir taş atar, kırk akıllı çıkaramaz” diye. Türkiye’de birilerini gaza getirmek sanıldığı kadar zor değil hatta çok kolaydır. Twitter’da ülkelerin trend konularının olduğu bir bölüm var, buraya baktığınızda damarınıza basacak bir konu kesin vardır ve kendinizi 140 karakter sınırında cümlelerle yorum yaparken bulursunuz. Farkında değilsiniz fakat siz de trollün ağına yakalandınız.

Aslında ilk trolller internette insanlara rahatsızlık veren tipler olarak ortaya çıkmış fakat milyonlarca insanın interaktif biçimde etkileşimde olduğu büyük bir pazardan bahsediyoruz, sosyal medya hayatımızda vazgeçilmez bir hal almaya başladıkça troll tipleri de değişmeye başladı.

Cihat Akbel’in twitter profilinde Sinan Bengier’in fotoğrafını kullanması onu epey rahatsız etmişe benziyor.

Ya da Yarım Deli’nin gece yarısı hayvanseverleri Tuzla’ya Kore gemisi aramaya göndermesi oldukça rahatsızlık vericiydi.

Türkiye’de 60 bin civarında troll olduğu düşünülüyor. Trolllerde gerçek kişi görmeniz pek mümkün değildir. Genel olarak bir ikon ya da yumurta olarak karşımıza çıkıyorlar.  Eskiden telefon ile kişiler birbirini taciz ederdi, artık sosyal medya hesaplarında taciz başladı. Öyle ki ölen kişilerin yerine hesap açanlar, ünlü kişilerin adına sosyal medya da boy gösterenlerin sayısı bu mevzuyla birlikte arttı. Siz siz olun sosyal medyanın gücünü hafife almayın ama çok da kafanıza takmayın.  🙂

Hayatımızdaki trolller, trolllerimiz… hepimiz az biraz aslında trolllüz ya da değiliz. Bilmiyorum.. Sahi kim bu trolller?

Emel CanPapillon İstanbul © 2019