"Sosyal" Ölçümleme - Papillon İstanbul
Aramak için Enter tuşuna basın...
Blog, Genel / 28 Eyl 2015
“Sosyal” Ölçümleme

”Sosyal medya artık hayatımızın bir parçası” diyoruz. Bu sözün gerçekliğini çok uzaklarda değil de kendimize baksak görebiliriz. Bugün hangimiz telefonundan uzak bir gün geçirebilir? Ya da haber okumadan, tweet atmadan, yaşadığımız ya da düşündüğümüz şeyi paylaşamadan bir gün…  Sosyal medya biziz aslında.

Sosyal medya kullanımının artmasından öte, eş zamanlı olarak birden çok medya aracının kullanılması ile karşı karşıyayız. Artık medyalar arasında bir sinerji olduğu savunuluyor. Bir reklamı gördüğümüzde bize ziyaret etmemiz için bir web sitesi sunuluyor, araştırmamız isteniyor.  Dolayısıyla iki medya arasına bir sinerji oluyor, birbirleri ile bağdaştırılıyor. Ya da foreground-background kavramlarına baktığımızda bu eş zamanlı medya kullanımına tanık olabiliyoruz. TV izlerken Twitter’da tweet akışına bakmamız gibi.

Televizyonun dijitale entegresinde de hashtaglerin etkisini bolca görüyoruz. Dizileri izlerken ekranın sağ alt köşesinde beliren konuyla ilgili hashtag, insanları sosyal medyanın en önemli araçlarından olan Twitter’da diziyle ilgili konuşturma, yapımcılar adına da yayının başarısını ölçme imkanı tanıyor.

Araştırma kuruluşları da tam da bu sırada önem kazanıyor. Medya analizi yapmak, hedef kitleyi tanımak ve programla ilgili tutumunu ölçmek, bu değerlendirme ve sonuçlara göre stratejiler yürütmek hemen hemen her marka, kuruluş ve kanalın yaptığı bir uygulama artık.

Televizyon analizleri yapan Nielsen’in Twitter ile ortaklığının ardından, yeni bir girişimle YNKLabs da televizyon reytingi yapan bir teknoloji geliştirdi. YNKLabs, televizyon izleyicisi ile Twitter üzerinde önemli bir bağ olduğunu düşünüyor. Bunun için de Twitter ile çalıştı. Milyonalarca veriyi işleyen mekanizmalar, çeşitli algoritmalardan geçiyor ve bunlara anlamlar yükleniyor.

Televizyondaki tüm yayınların akışı aralıksız kaydediliyor. Kişi, logo, karakter ve reklam gibi birçok önemli bilgiler algoritmalara gönderiliyor. Edinilen bu bilgilerin Twitter üzerindeki yansımaları bulunuyor. Örnek verecek olursak, Kanal D’deki “Ben Bilmem Eşim Bilir“ programı oynarken Twitter üzerinden hem Kanal D, hem program sunucusu, hem de yarışmacılarla ilgili tweetler toplanır. Reklam giriş çıkışları da ayrıca alınır.

En önemli farkını da belirtecek olursak, algoritmalar sayesinde, istatistikle sınırlı kalmıyorlar ve izleyicinin duygusal tepkisini de ölçüyorlar. TV kanalları, program yapımcıları, reklamveren ve ajanslar açısından, ürün ya da hizmetlerin insanlar üzerindeki etkisini görebilecekleri son derece kullanışlı bir medya ölçümlemesi. Yine yapımcıların, Twitter üzerindeki konuşmalara dahil olup hedef kitlesi ile yakın ilişkiler kurabileceği avantajını da belirtmek gerek. Kısaca incelediğimizde YNKLabs, sadece istatistik verilerle sınırlı kalmayıp, sizi sosyal konuşmalara dahil edecek ve yapımcı-müşteri arasındaki duvarları kaldıracak.Papillon İstanbul © 2019