Türkiye'de Sosyal Medya Kullanımı ve Dijital Ajanslar - Papillon İstanbul
Aramak için Enter tuşuna basın...
Blog, Genel / 02 Mar 2016
Türkiye’de Sosyal Medya Kullanımı ve Dijital Ajanslar

Dijital medya aleminin merakla beklediği We Are Social’ın  “Digital in 2016” raporu açıklandı. Rapor, dijital medyadaki son istatistikleri gözler önüne sererek, günümüze ışık tutuyor ve gelecek hakkında da bizlere ipuçları veriyor.

Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte hayatımıza giren dijital platformlar, toplumdaki en sıradan vatandaştan en tepedeki devlet yöneticisine kadar herkesi etkilemiştir. Bu etkiden pazarlama dünyasının ve markaların da etkilenmesi kaçınılmazdı. Gelişmelere ayak uyduran şirketler dijital medyada aktif bir şekilde yer almaya başladılar.

Teknolojik gelişmelerden en hızlı şekilde etkilenen sektörlerden biri de reklamcılık olmuştur. Dijital medyanın öneminin artması bu mecraların profesyonel bir şekilde yönetim sorunsalını da beraberinde getirmiştir. Klasik reklamcılık anlayışı teknolojiyle birlikte dönüşerek bizleri Dijital Ajans konsepti ile tanıştırmış ve reklam yatırımları pastasında da değişimler meydana gelmiştir. Örneğin bir dönemin en önemli mecralarından radyo, zamanla reklam pastasındaki yerini kaybederek yerini dijital medya yatırımlarına bırakmıştır.

Son açılan verilere göre 2015 yılının ilk 6 ayında dijital reklam yatırımları 789,3 milyon TL’ ye ulaşmıştır. Toplam artış yüzde 21,3 oranındadır.  Dijital reklam yatırımlarındaki bu artışın ilerleyen yıllarda da devam etmesi beklenmektedir. Gelişen internet alt yapıları, hayatımıza giren yeni sosyal mecralar ve bu mecraların yeni özellikleri, reklam pastasında dijitalin payının artmasına katkıda bulunmaktadır.

We Are Social’ın  “Digital in 2016’’ raporuna göre Türkiye’de internet kullanıcısı sayısı, geçen yılın ocak ayına göre yüzde 10 artmıştır. Mobil kullanıcı sayısındaki artış ise yüde13.

Türkiye, internet kullanımında yüzde 58 ile dünyada 19.sırada.

Rakamlarla Türkiye’nin Sosyal Medya Verileri : 

  • Aktif internet kullanıcısı Sayısı: 46.28 milyon
  • Aktif Sosyal Medya Kullanıcısı: 42.0 milyon
  • Aktif Mobil Sosyal Medya Kullanıcısı: 36 milyon

Türkiye’de Günlük Medyada Geçirilen Zaman:

  • Günlük Pc ya da Tablette İnternette Geçirilen Süre: 4 saat 14 dakika

 

  • Günlük Ortalama Cep Telefonunda İnternette Geçirilen Süre: 2 saat 35 dakika

 

  • Günlük Ortalama Sosyal Medyada Geçirilen Süre: 2 saat 32 dakika

 

  • Günlük Ortalama Televizyon İzleme Süresi: 2 saat 18 dakika

Rapora göre Türkiye’de sosyal medya kullanımı yüzde 53 iken, en aktif kullanılan sosyal mecra ise yüzde 32 oranla Facebook. Facebook’u sırasıyla yüzde 24 ile Whatsapp, yüzde 20 ile Facebook Messenger, yüzde 17 ile Twitter ve yüzde 16 oranla Instagram takip ediyor.

Her iki rapor da bize gelecekle ilgili ipuçları vermektedir. Gelecekte dijital ajansların öneminin daha da artacağı kesin olmakla beraber bu değişim sürecinde markalara da çok iş düşmektedir. İçinden geçtiğimiz bu dönüşüme ayak uydurmak, markaların gelecekleri açısından hayati öneme sahiptir. Bu önemin bilincinde olan markalar, dijital ajanslardan profesyonel destek alarak yeni medyada hedef kitlelerine başarıyla ulaşmakta ve doğru mecralarda doğru mesajlarla başarılı bir iletişim gerçekleştirmektedir.

Yazar : M. Emir ErtürkPapillon İstanbul © 2019