Video Reklamcılığı Nereye Gidiyor? - Papillon İstanbul
Aramak için Enter tuşuna basın...
Blog, Genel / 18 Eki 2015
Video Reklamcılığı Nereye Gidiyor?

Metinsel içerik tüketimiyle kıyasıya rekabet halinde olan video içerik tüketiminin önümüzdeki iki yıl içerisinde tüm online içerik tüketiminin %70’ini oluşturacağı tahmin ediliyor. İnternet hızının artması, internet kotalarının yükselmesi ve tablet, bilgisayar, telefon gibi cihazların teknolojik özelliklerinin gelişmesiyle birlikte video içeriklerin tüketimi de hız kazandı. İnternet kullanıcılarının bilgi ve eğlence ihtiyacını daha kolay ve hızlı sağlamasına yardımcı olan video içerikler, günümüzde markaların vazgeçilmez pazarlama stratejilerinden biri oldu.

Markalar etkili bir pazarlama stratejisi için video reklamcılık türlerini pazarlama ağında etkili kullanmaya çalışıyor. Video reklamcılığın en sık kullanılan birkaç türünü saymak gerekirse: Yayın içi reklamlar, eşlik edici reklamlar, banner içi video reklamlar, sayfa içi video reklamlar, metin içi video reklamlardır.

Yayın içi reklamlar: En sık kullanılan video reklam türüdür. İzlemek istediğimiz videoya yerleştirilmiş video reklamlara verilen isimdir. Doğrusal ve doğrusal olmayan video reklamlar olmak üzere iki türü mevcuttur. Doğrusal video reklamın en temel özelliği izlemek istediğimiz alanı tamamen kaplamasıdır. Genellikle videonun başında bulunur ve maksimum 30 sn sürer. Minimum 5 sn reklam atlamaz, 5 saniyenin sonunda ise ya reklam geçilir ya da izlenmeye devam edersiniz. Bu video reklam türünü ileri geri sarma gibi bir şansınız yoktur. Doğrusal olmayan video reklamlarda ise genellikle videonun alt kısmında %20’lik bir alanı kapsar. Bu reklam türü tıklandığında ya web sitenize ya da kanala yönlendirir.

Yayıniçi Reklam
Eşlik edici reklamlar: Bu reklam türüne tamamlayıcı ya da yardımcı reklam da denilmektedir. İzlediğimiz videonun genellikle sağ üst köşesinde kare banner reklam şeklinde bulunurlar.

Tamamlayıcı Reklam
Banner içi video reklamlar: İzlemek istediğimiz video girdiğimiz sitede tüm ekranı kaplayan hareketli bir banner reklamın içerisindedir.

Banner İçi Video Reklam
Sayfa içi video reklamlar: Web sayfasının genel içeriğinden bağımsız, metin aralarında yayınlanan video reklamlardır.

Sayfa İçi Video Reklam
Metin içi video reklam: Web sayfasında yayınlanmış metinlerde belirlenen anahtar kelimelerin üzerine gelindiğinde kenarda kare kutucukta çıkan video reklamlardır.

Metin İçi Reklam
Bu tip video reklam türleri, yayılmasını istediğiniz reklam türünün tahmin ettiğiniz hedef kitleden çok fazlasına eriştirmesini sağlıyor. Video reklamcılığın öneminin herkes tarafından kabul edildiği günümüzde, trendi kaçırmamak, bu pazarlama kanalının geleceğinde var olmak ve yön vermek için çekinmeyin. Video içerikler hazırlayın ya da hazırlatın, seyredelim.Papillon İstanbul © 2019